“Lip lift” işlemi nedir? Ne amaçla yapılır?

Bazı bireylerde burun ile üst dudak arası mesafe olması gerekenden uzundur. Yapısal sebepler, dudak yapısının ince ve içe dönük olması, rinoplasti (burun estetiği) operasyonu sonrasında kaldırılan burun ucunun üst dudak-burun mesafesini geniş göstermesi bu duruma sebep olarak gösterilebilir. “Lip lift” yani dudak kaldırma işlemiyle bu durumun tedavi edilmesi amaçlanır.

“Lip lift” yani dudak kaldırma estetiği nasıl gerçekleştirilir?

Bu işlem, burnun bittiği alt sınıra yerleştirilen (subnazal bölge), burun deliklerinin iç kısmına ve burun kanatlarına uzanan bir kesi ile yapılır. Burun ile üst dudak arasından plana uygun olarak bir miktar doku çıkartılır ve uzun olan burun-üst dudak mesafesi kısaltılır. Bu işlem lokal anestezi altında yapılır ve ortalama 30 dakika sürer. Kullanılan dikişler eriyebilen dikişler olup, bu dikişlerin alınması gerekmez.

“Lip lift” işlemi sonrası dönem nasıldır?

İşlem sonrasında kesi bölgesine özel bantlar yerleştirilir. Lokal anestezi uygulandığı için hasta işlem sonrası evine gidebilir ve 1 gün sonra günlük rutinine dönebilir. Lokal anestezinin etkisi geçince sızlama şeklinde minimal ağrı ve ödem beklenen bir durumdur ve kısa zamanda geçecektir. İşlemden 2 gün sonra bantların üzerinden duş almasında bir sakınca bulunmamaktadır.

“Lip lift” işlemi kalıcı mıdır?

Bu işlem, dudak dolgusu uygulamalarının aksine cerrahi bir kesiyle yapılır ve doku çıkarılır. Dolayısıyla işlemin etkisi kalıcıdır. Ancak ilerleyen yaşlarda üst dudak-burun mesafesinde tekrar bir artma meydana gelebilir.

“Lip lift” işleminden sonra iz kalır mı?

Bu işlem dudak dolgusu uygulamalarının aksine bir kesiyle yapılır ve bilindiği üzere kesi yapılan her yerde mutlaka bir iz kalacaktır. Bu iz subnazal bölgeye (burun alt sınırına, burun deliklerinin içine ve burun kanatlarının kenarına) yerleşir (Üst dudak kenarında değil). İz, işlem sonrası erken dönemde belirgin olacak ancak bu izin belirginliği doğru yara bakımı ve dış faktörlerin düzenlenmesiyle (güneşten korunma, sigara içmemek vs..) zamanla azalacaktır. Yara iyileşmesinin 6 ay-1 sene devam ettiği unutulmamalıdır. Aynı zamanda izin yerleştiği yer kamufle olmaya müsait bir bölgedir.

“Lip lift” hangi işlemlerle kombine edilebilir?

Dudak kaldırma ameliyatı gerekli görüldüğü durumlarda dudağa dolgu uygulamalarıyla kombine edilebilir. Bu işlemde kullanılan iz açık burun estetiği (rinoplasti) ameliyatında kullanılan ize şekil ve bölge itibariyle benzerlik gösterdiği için “lip lift” ve burun estetiği kombinasyonu da yapılabilen diğer bir işlemdir.

“Lip lift” işlemi ile dudak dolgusu uygulaması arasındaki farklar nelerdir? 

“Lip lift” işlemi ve dudak dolgusu uygulamaları birbirinden tamamıyla farklı olan uygulamalardır. “Lip lift” işlemi burun alt sınırına yerleştirilen bir kesiyle yapılır. Burun ve üst dudak arasındaki fazla dokunun çıkartılarak bu mesafenin kısaltılması esasına dayanır. Bu işlemde üst dudak bir miktar dışa döner ancak dudağın kalınlaşması beklenmemelidir. Dudak dolgusu uygulamasında ise dudağa dolgu maddesi enjeksiyonuyla dudak hacminin arttırılması, dudağın kalınlaştırılması amaçlanır (Bakınız Dudak Dolgusu Bölümü). “Lip lift” bir iz bırakır ancak sonuçları kalıcıdır. Dudak dolgusu uygulaması kalıcı değildir (kalıcılık ortalama 1 sene) ancak herhangi bir iz bırakmaz. Lip lift işleminde üst dudak-burun mesafesinin kısaltılarak üst dudağın belirginliğinin arttırılması amaçlanırken, dudak dolgusu uygulamalarında hem üst hem alt dudak belirginliği ve hacmi arttırılır. Bu iki uygulama gerekli görüldüğü durumlarda kombine edilebilir.

 Özet

“Lip lift” işlemi lokal anestezi altında yapılabilen, nispeten basit ve iyileşme süresi hızlı olan estetik işlemlerdendir. Dolgularla kıyaslandığında kalıcılığı avantaj, bıraktığı iz ise dezavantaj olarak görünmektedir. “Lip lift” işlemi ve dudak dolgusu uygulamalarının ve bu uygulamaların dudaklar üzerinde göstereceği etkinin birbirlerinden oldukça farklı olduğu unutulmamalıdır. Bu noktada hangi yöntemin size daha uygun olacağını doktorunuzla beraber kararlaştırmanız gerektiğinin önemini vurgulamak isterim. Referanslar bölümünden konuyla ilgili olan makalelere göz atabilirsiniz. Saygılarımla.

 

Kaynaklar