Botulinum Toksini (Botoks) nedir?

Botulinum toksin, “Clostridium botulinum” adındaki bir bakteriden elde edilmektedir. Yani halk arasında bahsedildiği gibi yılan zehri değildir. Enjekte edildiği bölgeye giden sinir uyarılarını kısmen engeller ve hedef bölgede geçici ve geri dönüşümlü bir felç oluşturur. 

Botoks hangi amaçlarla kullanılır?

Migren baş ağrısında, kozmetik olarak yüzeyel/orta ve derin kırışıklıkların tedavisinde, kaş kaldırma amacıyla, koltuk altı/el/ayak gibi bölgelerde aşırı terlemenin olduğu durumlarda (hiperhidrozis), aşırı diş sıkma problemleri ve masseter hipertrofisinde, konuşurken ya da gülerken diş etlerinin normalden fazla göründüğü durumlarda (gummy smile) kullanılır. Bunların yanında spastisite, serebral palsi, spazmodik tortikolis, blefarospazm, hemifasiyel spazm, servikal distoni ve mesane spazmında da kullanım endikasyonu bulunmaktadır.

 

Migren nedir nasıl tedavi edilir?

Migren, hastanın günlük yaşamını, sosyal hayatını ve hayat kalitesini oldukça etkileyen bir baş ağrısı tipidir. Sebebi için birçok etiyolojik ve patofizyolojik faktörler tanımlanmıştır. Tedavisinde çevresel etmenlerin düzenlenmesi, farmakolojik ilaçlar, botulinum toksin(Botoks) enjeksiyonları ve cerrahi yöntemler kullanılır.

 

Botoks uygulaması migren durumunda nasıl etki eder?

Botulinum toksini (Botoks) uygulaması kronik migrenin tedavisinde 2010 yılında FDA tarafından onaylanmıştır. Botulinum toksini kas-sinir bileşkesinde asetilkolin salınımını engeller.

 

Migren olduğunu düşünen her birey Botoks enjeksiyonu yaptırabilir mi?

Migren birçok farklı etiyolojik ve patofizyolojik faktörle açıklanan kompleks bir durumdur. Dolayısıyla birey ayırıcı tanısının yapılması, sebebinin bulunması, semptomların değerlendirilmesi, tetikleyici faktörlerin ve tetik noktaların anlaşılması, hayat tarzı değişikliklerinin yapılması ve tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesi için Botoks uygulaması öncesi Nöroloji uzmanı tarafından ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmelidir.

 

Hangi bölgelere uygulanır?

Uygulama bölgeleri kırışıklık için kullanılan bölgelerden farklılık göstermektedir. Değerlendirme sonucu alın, şakak, ense ve boyun bölgesine enjeksiyonlar yapılır.

 

Botoks uygulaması nasıl yapılır?

Bu işlem için ameliyathane şartlarına gerek yoktur. Sterilite prensiplerine dikkat edilen ofis/muayenehane şartlarında kolaylıkla yapılabilen uygulamalardandır. Çok küçük iğneler (32G, 33G) yardımıyla hedef bölgeye enjeksiyonlar yapılır. İşlem ortalama 15 dakika sürer. İşlem sonrası günlük hayata dönülür. 

 

Migren tedavisi amacıyla yapılan Botoks uygulaması sonrası etki ne zaman başlar?

Uygulamanın etkisi 1 hafta sonra başlar. Bu süreye kadar bir etki görülmemesi normaldir. Maksimum etki 4-6 hafta arasında görülür.

 

Migren tedavisi amacıyla yapılan botulinum toksini Botoks uygulamasının etkisi ne kadar sürer, kalıcılık süresini etkileyen faktörler nelerdir?

Migren tedavisinde botulinum toksinin etkisi ortalama 6 ay kadar sürer. Botulinum toksin uygulamasının kalıcılık süresi migrenin patofizyolojisine ve kişiye bağlı faktörlere göre değişmektedir. Tetikleyici faktörlerden uzak durulması, yaşam tarzı, yaş, sigara kullanımı, beslenme ve yapısal sebepler bu değişken faktörlerin en önemlilerindendir. Etkinin beklendiği kadar uzun ve etkili olmadığı durumlarla karşılaşılabilir. Bu durumda direnç gelişimi araştırılır, doz ayarlaması yapılır ya da botulinum toksinin diğer alt türleri uygulanabilir. Unutulmamalıdır ki kişiden kişiye duyarlılık ve sonuçlar değişebilir. Eğer öncesinde çok sık botulinum toksini tedavisi gördüyseniz veya doz çok yüksek ise, vücudunuz botulinum toksinine karşı antikor adı verilen bazı maddeler üretmeye başlayabilir ve bu maddeler yeni enjekte edilen botulinum toksininin etkisini azaltabilir.

 

Botoks uygulaması hangi sıklıkla tekrar edilmelidir?

Tekrarlayan uygulamalarda etki süresinin uzadığı düşünülmektedir. İki botulinum toksin tedavisi arasındaki süre 3 aydan daha kısa olmamalıdır.

 

Botoks uygulaması sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Uygulama günü botulinum toksinin istenmeyen yayılımını engellemek için uygulama bölgelerine masaj yapılmamalı, şişliğin dağıtılmasına çalışılmamalıdır. Uygulama günü hamam, sauna gibi aktiviteler ve ağır egzersiz önerilmez. Enjeksiyon günü enjeksiyon bölgesine su değdirilmesi önerilmez. Uygulamanın ertesi günü herhangi bir kısıtlama bulunmaz ve makyaj dahil günlük rutine dönülebilir.

 

Botoks uygulaması ağrılı mıdır?

Kullanılan enjeksiyon iğneleri oldukça küçük boyutlarda olduğu için ağrı minimaldir. Hastalar durumu “sinek ısırığı kadar” gibi ifadelerle açıklar. Botoks dağılımını etkileyeceği için işlem öncesinde lokal anestezik madde enjeksiyonu önerilmez. Gerekli görüldüğünde işlem öncesi topikal (sürülen) kremlerle yüzeyel anestezi sağlanabilir. İşlem sonrası enjeksiyon bölgelerindeki ağrı da çok kısa bir süre içerisinde geçecektir.

 

Botoks uygulaması sonrası morluk olur mu?

Nadiren, uygulama bölgesindeki küçük damarların hasarlanmasına bağlı olarak küçük morluklar oluşabilir. Bu durum, botulinum toksin tedavisinin etkisini ve sonucunu değiştirmez. Moraran bölgeye işlem sonrası masaj yapmadan ve sert şekilde bastırmadan buz uygulaması yapılması önerilir. Eğer morluk oluşursa 3-4 gün içinde geçecektir ve bu süre zarfında fondöten kullanımı morluğu maskeleyecektir.

 

Botoks uygulaması sonrası karşılaşılan diğer problemler nelerdir?

Migren tedavisi için yapılan botoks uygulaması sonucunda ilk günlerde baş ağrısında artış olabilir. Bu durum 3-4 gün içinde azalır. Çok ender olarak botulinum toksini enjeksiyonundan sonra alerjik reaksiyon gelişebilir. Tedaviden sonra nefes alma-yutma ya da konuşma güçlüğü, kurdeşen, şişme (yüz ve boğazda şişme dahil), hırıltılı soluma, baygınlık hissi ve nefes darlığı ortaya çıkarsa, derhal doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz çünkü bunlar şiddetli bir alerjik reaksiyonun olası belirtileridir. 

 

Botoks kimlere uygulanmaz?

Enjeksiyon planlanan bölgede aktif enfeksiyon varlığında, nörolojik ya da nöromusküler hastalıklarda (Motor nöropatiler, ALS, Myastenia Gravis, Eaton-Lambert Sendromu…), aminoglikozidler (gentamisin…) ve kürar benzeri non-depolarizan blokörler gibi ilaç kullanımında, laktoz ve albümin alerjisinde, hamilelikte ve emzirme durumunda botoks enjeksiyonu yapılmaz. Ayrıca nöroloji uzmanı tarafından yapılan değerlendirmede botulinum toksin (Botoks) enjeksiyonundan fayda görülmeyeceği düşünülürse yine uygulama yapılmaz.

Özet

Migren, sosyal hayatı son derece etkileyen ve hala daha üzerinde araştırmalar yapılan kompleks bir rahatsızlıktır. Botulinum toksin (Botoks) enjeksiyonları son yıllarda migren tedavisinde kullanmaya başlanmış ve yapılan çalışmalarda oldukça başarılı sonuçlar bildirilmiştir. Uygulama oldukça basit ve etkilidir ancak migrenin tedavisi öncesi nöroloji uzmanı görüşü almak oldukça önemlidir. Botulinum toksin uygulaması gibi medikal estetik uygulamalar, deri ve deri altı anatomi konusunda hem teorik hem de uygulamalı olarak bilgi ve tecrübe sahibi olan, konuya derinlemesine hakim, karşılaşılan komplikasyonları yönetebilecek ve alanında uzman doktorlar tarafından uygulanmalıdır. Saygılarımla.

Kaynaklar