Karın estetiğine neden ihtiyaç duyulur?

Hamilelik, hareketsiz yaşam, yaş alma süreci, sık kilo alıp verme gibi sebepler karın bölgesinde estetik deformitelere sebep olur. Bu deformitelere çatlaklar, yağlanma artışı, deride gevşeklik ve sarkma örnek olarak verilebilir. Aynı zamanda karın duvarındaki bağ dokusunda ve kaslarda gevşemeye bağlı olarak karın duvarındaki düz görüntü kaybolarak şişkin bir karın görüntüsü oluşur. Bu estetik deformiteler ideal kiloya ulaşılmasına, düzenli egzersize ve diyete rağmen tam olarak düzelmeyebilir.

 

Karın estetiğinde seçilecek işlem ya da işlemlere karar verilirken değerlendirilen faktörler nelerdir? Hangi durumlarda hangi işlemler tercih edilir?

Prosedür seçimi için fizik muayenede değerlendirilecek faktörler yağ fazlasının miktarı, deri fazlasının olup olmaması, eğer varsa deri fazlasının yerleşimi, deri kalitesi, deri tonusu, karın kaslarının etrafındaki bağ doku kılıfının sıkılığı ve karın kaslarının kalitesidir. Deri kalitesi iyi olan, deri fazlası olmayan sadece yağ fazlası olan hastalar liposakşın işleminden fayda görebilir. Ancak deri fazlalığı durumunda karın germe ameliyatı yani “abdominoplasti” işlemi tercih edilmelidir.

Karın germe ameliyatı nedir ve nasıl yapılır?

Karın germe ameliyatı veya tıbbi adıyla “abdominoplasti”; leğen kemiklerinin üst ön çıkıntıları arasına, sezaryen izinin de altına yerleşen kesiyle yapılan bir ameliyattır. Bu kesi ile karnın derisi ve deri altı yağ dokusu, karın kaslarını saran kılıf yani “fasya” yapısından serbestleştirilir. Bu serbestleme tam karın germe ameliyatında üstte göğüs kafesi kavisine kadar uzanır. Mini karın germede ise göbek deliği civarında serbestlemeye son verilir.

Basitçe anlatılacak olursa, serbestlenen karın derisi ve deri altı yağ dokusu, hasta uygun pozisyona getirilerek aşağı doğru çekilir ve fazla kısımlar çıkartılır. Bu sayede gevşek ve bol olan karın yerine sıkı ve gergin bir karın elde edilir. Tam karın germe ameliyatında göbek deliği ideal yerine taşınır. Bu işlemde göbek deliğinin sapı korunur ve fazla olan dokular çıkartıldıktan sonra yeni oluşturulan açıklıktan bu göbek sapı çıkartılır.

Mini karın germe ameliyatında ise mevcut göbek deliğine dokunulmaz. Karın germe operasyonlarında ihtiyaç duyulursa -ki genellikle ihtiyaç duyulur- karın duvarı ve karın kasları da uygun dikişlerle sıkılaştırılır. Bu sayede karındaki şişlik görüntüsü giderilir ve bel kıvrımı ortaya çıkartılır.

Tam karın germe ameliyatlarında içeride biriken solüsyonların ya da kan ile karışık sıvıların dışarı çıkmasını sağlamak amacıyla dren yerleştirilir. Mini karın germe ameliyatında dren kullanılmaz. Kesi bölgesi uygun cilt altı ve cilt dikişleriyle onarılır. Dikişler eriyebilen dikişlerdir ve bu dikişlerin alınması gerekmez. Operasyon genel anestezi altında yapılır. Yönteme ve kombine edilecek işlemlerle değişmekle beraber ortalama 2-3 saat sürmektedir.

Tam karın germe ameliyatıyla mini karın germe ameliyatı arasındaki farklar nelerdir?

Karın germe ameliyatları, tam karın germe (“geleneksel abdominoplasti”) ve mini karın germe (miniabdominoplasti) ameliyatları olarak incelenebilir. Deri kalitesi iyiyse ve deri fazlası sadece göbek altındaki bölgede sınırlıysa mini karın germe ameliyatı yeterli olabilir. Ancak deri kalitesi iyi değilse ve deri fazlası göbek altı bölgeye sınırlı değilse genellikle geleneksel karın germe ameliyatı gerekmektedir. Tam karın germe ameliyatında serbestleme göğüs kafesi kavsine kadar yapılırken mini karın germe ameliyatında serbestleme göbek bölgesine kadardır. Mini karın germe ameliyatında iz daha kısadır ve dren kullanılmaz. Tam karın germede göbek deliği yeni yerine taşınır fakat mini karın germe ameliyatında orijinal göbek deliği korunur. Ancak mini karın germede fazla dokuların çıkarılması sonrasında kapama yapılacağı zaman orijinal göbek deliğinin biraz daha aşağıya yerleşeceği unutulmamalıdır. Sonuç olarak mini karın germe ameliyatı, geleneksel karın germe ameliyatına oranla iyileşmesi daha hızlı, göreceli olarak daha basit bir operasyondur. İki yöntemden hangisinin sizin için daha uygun olduğuna ve en iyi sonucu vereceğine hikayenizi dinledikten ve yaptığımız muayeneden sonra beraber karar vereceğiz. 

Karın germe ameliyatları öncesi dikkat edilecek durumlar nelerdir?

Hikayede önceki gebelikleriniz, geçirmiş olduğunuz karın cerrahileri, gelecekteki çocuk sahibi olma planlarınız sorgulanacak; yapılacak fizik muayenede yağ fazlasının miktarı, deri fazlası deri kalitesi, deri tonusu, karın duvarının yapısı, karın kasları ve mevcut herniler (fıtıklar) değerlendirilecektir. Karın germe ameliyatları “DVT” denilen derin ven trombozu ihtimalinin diğer estetik cerrahi ameliyatlarına göre nispeten yüksek olduğu ameliyatlardan olduğu için tromboza olan yatkınlığınız da sorgulanacak ve ihtiyaç duyulduğunda ameliyat öncesi gerekli önlemler alınacaktır. 

Obezite, diğer ameliyatlarda olduğu gibi bu ameliyattaki yara iyileşmesinde de büyük bir problemdir. Dolayısıyla ideal kilonuza ne kadar yakınsanız sonucun o kadar iyi, komplikasyon risklerinin o kadar düşük olacağı unutulmamalıdır. Bahsedilmesi gereken en önemli noktalardan biri de sigara kullanımıdır. Aktif sigara kullanımı karın beslenmesini ciddi anlamda bozar ve ameliyat sonrası komplikasyon oranını ciddi şekilde arttırır. Kişisel yaklaşım olarak en az 4 hafta önceden sigara içmeyi bırakmamış (elektronik sigara dahil) aktif sigara içicilerine geleneksel karın germe ameliyatı yapmıyorum.  

Karın germe ameliyatı sonrası dönem nasıldır?

Karın germe ameliyatına başlamadan bacaktan pıhtı atmasını engellemek amacıyla varis çorabı giydirilir. Ameliyattan da bu varis çoraplarıyla çıkarsınız. Bu çoraplar aktif olarak yürümeye başladığınız zaman (1-2 gün içinde) çıkartılır. Ameliyat bitiminde ağrıyı /ödemi azaltmak, karının istenilen şekli almasına yardımcı olmak ve destek amacıyla özel medikal bir korse giydirilir. Bu korseyi ameliyat sonrası 4-6 hafta arasında kullanmanız şiddetle tavsiye edilir. Geleneksel abdominoplasti ameliyatı sırasında kan ve diğer sıvıların karın içinde birikmesini önlemek amacıyla 2 adet dren yerleştirilir ve bu drenler ameliyat sonrası 1. ya da 2. günde çıkartılır. Mini karın germe ameliyatında genellikle dren kullanılmaz. Standart karın germe ameliyatında duruma göre ertesi gün ya da 2 gün sonra, mini karın germe ameliyatında ise ertesi gün taburcu olabilirsiniz. 

Ameliyat sonrası ağrı erken dönemde ağrı normaldir çünkü karın vücudun merkezindedir ve hareketlerde önemli bir rol oynar. Ameliyat sonrası gerilmiş olan karın bölgesinin hareketle beraber ağrıması normal bir durumdur. Ancak bu ağrı giderek azalır ve ağrı kesicilere güzel cevap verir. Ameliyat sonrasında mümkünse ameliyat gecesi eğer mümkün değilse ertesi gün hasta yürümeye teşvik edilir. Ancak karın duvarındaki gerginliği arttırmamak ve karın duvarı beslenmesine zarar vermemek adına dümdüz yerine eğik bir şekilde yürümeniz gerektiği anlatılacaktır. Taburculuk sonrası dönemde de ilk 2 hafta eğik şekilde yürümeye özen gösterilmelidir.

Ameliyattan 3 gün sonra duş alabilirsiniz. Ameliyattan 1 hafta sonra kısa mesafeli yürüyüşlere, 2 hafta sonra sizi yormayacak ve karnınızdaki gerginliği arttırmayacak günlük işlerinize başlayabilirsiniz. Ancak sosyal hayata tam olarak dönüşün 6.haftayı bulacağı unutulmamalıdır (mini karın germede daha kısa). Ameliyat sonrası başlayacak ve 3.gün maksimum olacak olan şişlik de 6.haftanın sonunda çok büyük oranda azalacaktır. İlerleyen dönemlerde sonucun korunması için ameliyat sonrasında tavsiye edilen öneriler doğrultusunda sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz oldukça önemlidir.

Karın germe ameliyatıyla kombine edilebilen estetik işlemler nelerdir?

Bu ameliyatla en sık kombine edilen işlem, yine bu ameliyatın bir parçası olarak sayılabilen liposakşın işlemidir. Deformiteler ve yağ fazlalıkları genellikle karın bölgesine sınırlı değildir. Karın germe ameliyatıyla beraber üst karın bölgesine, bel bölgesine, basen bölgesine, genital pubik bölgeye de aynı seansta liposakşın işlemi yapılabilir (Bakınız Liposakşın (Yağ Alma) Bölümü).

Karın germe ameliyatıyla kombine edilebilen diğer bir işlem de “Annelik Estetiği”dir. Bir dizi işlemi kapsayan bu kombinasyonda, ihtiyaca göre meme dikleştirme /meme büyütme /meme küçültme, genital estetik ve liposakşın gibi işlemler de karın germe ameliyatıyla aynı seansta yapılabilir (Bakınız Annelik Estetiği Bölümü).

Karın germe ameliyatında iz olur mu?

Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da bir iz olacaktır. Bu iz, mini karın germe ameliyatında daha da kısa olacak şekilde, sezaryen izinin de altında leğen kemiklerinin üst ön çıkıntılarının arasında yerleşecektir. Eğer mini abdominoplasti yerine geleneksel karın germe ameliyatı yapıldıysa aynı zamanda göbek deliği çevresinde de bir iz olacaktır.

Alt karındaki bu iz kullanılan iç çamaşırın ya da bikininin iç kısmında kalacağı için rahatlıkla gizlenebilir. Ayrıca 6 ay- 1 sene sonunda, anormal bir yara iyileşmesi olmaması halinde, bu izlerin belirginliği azalacak, bu izler zorlukla fark edilebilir hale gelecektir. 

Karın germe ameliyatları, estetik cerrahide nispeten büyük sayılabilecek bir izin olduğu ameliyatlardandır. Çünkü daha güzel bir karın görüntüsü için de daha uzun bir iz gerekmektedir. Ancak karın şeklinde meydana gelen iyileşmenin yarattığı mutluluk sayesinde bu izlerin varlığı hastalar tarafından genellikle şikayet konusu olmamaktadır. 

Karın germe ameliyatı ve hamilelik arasındaki ilişki nasıldır?

Karın germe ameliyatı, ideal olarak doğumdan en az 1 yıl sonra yapılmalıdır. Peki karın germe ameliyatı sonrası hamile kalınabilir mi? Literatürde karın germe ameliyatı olmuş kadınların hamile kaldığını ve sorunsuz doğum yaptığını gösteren yayınlar mevcuttur. Ancak unutulmamalıdır ki karın germe ameliyatı sonrası hamile kalınırsa cilt tekrar genişleyecek ve doğum sonrasında benzer deformitelerin oluşma ihtimali artacaktır. Dolayısıyla kişisel yaklaşım olarak, sonuçların mümkün olan en güzel şekilde ve kalıcı olması açısından, bu operasyonu gelecekte hamilelik planı yapmayan kadınlara önermekteyim.

Karın germe ameliyatıyla düzeltilemeyecek durumlar nelerdir?

Karın germe ameliyatı kilo verme ameliyatı olarak düşünülmemelidir. Bu ameliyat obeziteyi de tedavi etmez. Bu ameliyattaki asıl amaç fazla ve sarkık karın derisinin&yağının çıkartılarak daha estetik bir karın görünümü sağlanmasıdır. 

Bu ameliyat karındaki çatlaklardan kurtulma sağlar. Ancak bahsedilen çatlaklar göbek deliğinin altında kalan çatlaklardır. Göbek deliğinin üstünde kalan çatlaklar çıkarılacak dokuda yer almaz, dolayısıyla göbek hizasının üst kısım var olan çatlaklar ameliyat sonrasında da var olmaya devam edecektir.

Özet

Karın germe ameliyatı, iyileşmenin en erken dönemleri düşünüldüğünde estetik cerrahinin nispeten zor operasyonlarındandır. Operasyon sonrası ağrı beklenen bir durumdur ancak bu ağrının ağrı kesicilerle zamanla azalacağı unutulmamalıdır. Nispeten büyük bir izle yapılan ameliyatlardan olsa da bu iz yerleşimi ve doğası gereği genellikle hastaları rahatsız etmez. Ancak unutulmamalıdır ki birçok sebepten dolayı oluşmuş olan ve birçok egzersiz ve diyet yöntemine cevap vermeyen karındaki sarkıklık, fazlalık ve şekil bozukluğu gibi deformiteleri düzeltmek için en etkili yol abdominoplasti yani karın germe ameliyatıdır. Referanslar bölümünden konuyla ilgili olan makalelere göz atabilirsiniz. Saygılarımla. 

[/vc_row]

Kaynaklar