Bişektomi ameliyatı, yüzde arzu edilen ters üçgen görünümünün oluştuğu, elmacık kemiklerinin ve çene hattının daha belirgin olduğu, daha ince, daha keskin, daha çekici ve daha estetik bir yüz yapısı hedefleyen, estetik cerrahinin nispeten kolay operasyonlarındandır. Yüzdeki ödemin varlığı ilk dönemde sonucu maskelese de ödem geçtikçe sonucun belirginliği artar. Her ne kadar lokal anesteziyle yapılabilse de hastanın ve doktorun konforu açısından bu işlemi sedasyonla ya da genel anestezi altında yapmayı tercih ediyorum.

Bişektomi nedir?

Bişektomi; Hollywood yanağı ®, yanak estetiği, yanak inceltme estetiği ya da yanaktan yağ aldırma estetiği olarak da adlandırılır. Ağız içinden yapılan küçük kesiyle yanaklardaki fazla yağ dokusunun alınması işlemidir.

Bişektomi işlemindeki amaç nedir?

Bu işlemle, yanak bölgesinde dolgunluğa sebep olan yağların alınmasıyla ters üçgen görünümünü oluşturan, elmacık kemiklerinin ve çene hattının daha belirgin olduğu daha ince, daha keskin, daha çekici ve daha estetik bir yüz yapısı hedeflenir. 

Bişektomi ameliyatı nasıl yapılır?

Bu işlem ağız içinden yapılan 1-1,5 santimetrelik 2 adet kesi yardımıyla yapılır. Yanağın ağız içi kısmından yapılan kesiyle yanakta dolgunluk yaratan yağ yastıkçıklarına ulaşılır. Fazla yağ dokuları çıkarılır ve kesiler eriyebilen dikişlerle kapatılır. İşlem ortalama 30-45 dakika arasında sürmektedir. Ağız içinde çalışılan bir işlem olduğu için, hastanın ve cerrahın konforunu arttırmak amacıyla sedasyonla ya da genel anesteziyle yapmayı tercih etmekteyim. 

Bişektomi ameliyatı sonrası dönem nasıldır?

Ameliyathaneden çıkarken ödemi azaltmak amacıyla yüz korsesi giydirilir. Ağrı beklenen bir durum değildir. Operasyon günü hasta evine gidebilir. İşlem sonrası yüzde ödem beklenen bir durumdur. Bu ödem 3.gün maksimum olur ve 3.haftanın sonuna doğru iyice azalır. Yüz korsesinin kullanımıyla bu iyileşme süreci daha da hızlandırılır. İşlem sonrası ilk 2-3 gün sıvı gıdalarla beslenme önerilir çünkü katı gıdalar ağız içindeki dikişlere zarar verebilir. İlk 1 hafta özel spreylerle yapılacak ağız içi bakımıyla ağız içi hijyene dikkat edilmesi enfeksiyondan korunmak için önemlidir. Kesiler, ağız içinden atılan eriyebilen dikişlerle onarıldığı için dikiş alınmasına gerek yoktur. Dikişler genellikle 3 hafta civarında tamamen erirler.

Bişektomi ameliyatının etkileri ne zaman görülmeye başlar?

Bu işlemin etkileri operasyondan hemen sonra ortaya çıkar ancak takip eden dönemde ortaya çıkacak ödem sonucu gizleyecektir. 3.haftanın sonunda ödem belirgin bir şekilde azalırken sonucun belirginliği daha net ortaya çıkmaya başlar. Net etki için 3.ay beklenmelidir.

Bişektomi ameliyatında iz kalır mı?

Bişektomi ameliyatı, ağız içinden gerçekleştirilen minik kesilerle yapılır, dolayısıyla dışarıdan görünen bir iz olmaz. Ağız içinden yapılan kesi ise ağız içi mukozasının hızlı iyileşme kapasitesi sayesinde oldukça hızlı iyileşecek ve bu izin belirginliği olmayacaktır.

Bişektomi ameliyatıyla ilgili komplikasyonlar nelerdir?

En sık karşılaşılan durum işlemin doğal sonucu olan yüzdeki ödemdir. Bu ödem 3.haftanın sonuna doğru iyice azalır. Bunun yanında yüzdeki sinirlere ve tükrük bezi kanalına zarar gelmesi oldukça nadir karşılaşılan komplikasyonlardandır.

Bişektomi ameliyatıyla kombine edilebilen estetik işlemler nelerdir?

Bişektomi ameliyatı, birçok yüz estetiği işlemiyle kombine edilebilir. Elmacık bölgesini ve çene hattını belirginleştirmek için yapılan yüze yağ enjeksiyonu uygulamaları (Bakınız Yağ Enjeksiyonu (Yağ Dolgusu) Uygulamları Bölümü) ve gamze estetiği (Bakınız Gamze Estetiği Bölümü) bu işlemlere örnek olarak verilebilir.

Özet

Bişektomi ameliyatı, yüzde arzu edilen ters üçgen görünümünün oluştuğu, elmacık kemiklerinin ve çene hattının daha belirgin olduğu, daha ince, daha keskin, daha çekici ve daha estetik bir yüz yapısı hedefleyen, estetik cerrahinin nispeten kolay operasyonlarındandır. Yüzdeki ödemin varlığı ilk dönemde sonucu maskelese de ödem geçtikçe sonucun belirginliği artar. Her ne kadar lokal anesteziyle yapılabilse de hastanın ve doktorun konforu açısından bu işlemi sedasyonla ya da genel anestezi altında yapmayı tercih ediyorum. Saygılarımla.

Kaynaklar