Meme büyütme ameliyatı ne amaçla yapılır?

Meme büyütme (“augmentasyon mamoplasti”) ameliyatı, dünyada en sık yapılan estetik operasyondur (ISAPS Global Survey 2020). Bu ameliyat, gelişimsel olarak küçük memeye sahip ya da herhangi bir sebeple meme dokusunda kayıp yaşamış (yanıklar, travma, cerrahi vs…), kıyafet seçiminde zorlanıp özgüven problemi yaşayan bireylerde; daha hacimli, daha büyük, daha dolgun ve daha şekilli bir meme yapısı elde etmek amacıyla yapılır.

Yazının sonunda da bulabileceğiniz üzere onlarca makaleyi inceleyerek bu konuyu ayrıntılı bir şekilde ele aldım. Ancak asıl amacım genel bilgiler vermek ya da bir tekniği anlatmak yerine kendi yaklaşımımdan bahsetmek.

Meme büyütme nasıl yapılır?

Meme büyütmeyi, silikon implantlar kullanarak yapıyorum. Bunun dışında salin implantlar, yağ enjeksiyonları ve dışarıdan enjekte edilen dolgu maddeleri de meme büyütme amacıyla kullanılabilir. Dışarıdan enjekte edilen dolgu maddelerini karşılaştığımız yüksek komplikasyon oranları sebebiyle tercih etmemekteyim. Yağ enjeksiyonunda ise durum biraz daha farklı. Yağ enjeksiyonu silikon implantlarla beraber kullanıldığında uygun hastalarda sonucun kalitesini arttırmakta. Ancak tek başına yağ enjeksiyonu, her iki memeyi de istenilen hacime getirmek için çoğu zaman yetersiz kalıyor.

Kullanılan silikon implantları birbirlerinden ayıran farklar nelerdir?

Meme büyütme amacıyla kullanılacak olan silikon implantlar boyut, şekil ve yüzey özellikleri olarak farklılıklar göstermektedir. Şekillerine göre yuvarlak ya da damla (anatomik); yüzey özelliklerine göre ise düz ya da pürüzlü olarak sınıflandırılabilir. Silikon implantların boyutları 125 cc’den başlayıp 800 cc’ye kadar çıkabilir. Ciltte yarattığı geri dönüşümsüz hasar ve yapaylığı sebebiyle çok büyük boyutlarda (>450 cc) implant kullanmayı tercih etmiyorum.

Kullanılacak implantın özelliklerini ve boyutunu neye göre seçiyorum?

Kullanılacak implantı seçerken değerlendirmemiz gereken birçok kriter mevcut. Yapılacak fizik muayene, kişinin anatomik özellikleri, meme yapısı, memenin kadranlarının dolgunluğu, cilt kalitesi ve kalınlığı, meslek ve spor alışkanlığı, kullanılacak plan, memeye ait bazı ölçümler, hastanın istek ve arzuları, doktorun aşina olduğu teknik ve tecrübesi oldukça önemli. Yaptığımız fizik muayene ve ölçümler koyacağımız implant hakkında genellikle önceden bize fikir veriyor ancak en önemli nokta doktor ve hastanın ortak bir noktada buluşabilmesi, hastanın doktoruna ve doktorunun tecrübelerine güvenmesi.

Silikon implantlar tam olarak nereye yerleştirilir?

Kullanılacak olan silikon implant, meme dokusunun altına (subglandular), pektoral kas fasyasının altına (subfasyal) ya da pektoral kasın altına (submusküler) yerleştirilebilir. Bir de dual plan seçeneği mevcut. Dual planı, meme altı ve kas altı planının kombinasyonu olarak düşünebiliriz. Her iki planın da avantajlarını taşıması, güzel bir koruma sağlaması, daha doğal durması ve karşılaşılan komplikasyonların azlığı nedeniyle kullanmayı çok sevdiğim bir plan, dual plan. Bunun yanında kendi pratiğimde uygun adaylarda (emzirme sonrası hacim kaybı, yeterli cilt örtüsünün bulunması vs.) subglandular ya da subfasyal planın sonuçları da oldukça tatmin edici olmakta.

Silikon implantlar hangi kesiyle hangi bölgeden yerleştirilir, izler görünür ve kalıcı mıdır?

Meme implantları; meme altı kıvrımından, meme başı çevresinden, koltuk altından ve göbek bölgesinden yerleştirilebilir. Ameliyata hakimiyet, sonuçların başarısı, doğallığı ve izlerin meme altı kıvrımında gayet güzel gizlenmesini göz önüne alarak implantları yerleştirmek için meme altı kıvrımını kullanıyorum. Yaklaşık 4 cm uzunluğundaki bu kesinin izi çok güzel gizleniyor ve zamanla belirginliği de azalıyor.

Meme büyütme ameliyatı zor bir ameliyat mı? Ameliyat sonrasında çok ağrınız olacak mı? Ameliyat sonrası sizi neler bekliyor?

Uygun kişilerde ve uygun endikasyonlarda meme büyütme ameliyatı nispeten kolay ve sonuçları oldukça etkili bir ameliyat. Ortalama 1,5 saat sürüyor. Hastalarıma ameliyat olduğu gün hastanede yatmalarını öneriyorum. Yerleştirilen protezin cilt ve/veya kasta meydana getirdiği gerginlik ve basınç hissi nedeniyle ağrı beklenen bir durum. Ancak bu ağrı sizi mahvedecek veya ameliyat olduğunuza pişman edecek bir ağrı değil. Mevcut olan ağrı, uygun ağrı kesicilere gayet güzel cevap veriyor. Ameliyat sonrası ilk dönemde kolları yukarı kaldırmak gibi hareketler sizleri biraz zorluyor ancak ameliyattan 1 hafta sonra günlük aktivitelerinize veya işinize dönmenizde bir engel bulunmuyor. Aktif spor veya yoğun egzersizler için en az 4-6 hafta beklenmeli. Göğüs duvarında minimal morluklar da görülebilen bir durum. Bu morluklar, eğer olursa, 3.günden itibaren rengi açılarak (mor-yeşil-sarı) 1.haftanın sonuna doğru kayboluyor.

Meme estetiğinde silikon implantla meme büyütme tek başına yeterli mi? Meme dokumda sarkıklık da var. İmplant koyulduğunda mememdeki sarkıklık da düzelecek mi? Meme büyütme ameliyatıyla kombine yapılan diğer işlemler neler?

Silikon implant ile meme büyütme ameliyatında uygun hasta seçimi oldukça önemlidir. Bu ameliyat, meme başının normal ya da normale yakın pozisyonda olduğu ve hacim artışı istenen hastalarda uygulanır. Yapısal olarak, gebelik veya emzirme sonrasında ya da çok fazla kilo alıp vermeye bağlı meme başının olması gerekenden daha aşağı pozisyonda yerleştiği sarkmış memelerde, cilt kalitesinin yetersiz olduğu ve doku fazlalığı bulunan memelerde tek başına implant uygulaması yetersiz olacaktır. Bu kişilerde ameliyata “mastopeksi” denilen meme dikleştirme ameliyatının da eklenmesi, meme başının olması gereken yerine alınması, fazla ve sarkan dokuların çıkarılması gerekir (Bakınız Meme Dikleştirme Bölümü). Bunun yanında meme büyütme amacıyla, implantlarla beraber yağ enjeksiyonu uygulaması yapılabilir. Uygun hastalarda memenin üst ve iç kısımlarına yağ enjeksiyonu (yağ dolgusu) yapılır ve dekolte bölgesinin belirginliği arttırılır (Bakınız Yağ Enjeksiyonu (Yağ Dolgusu) Uygulamaları Bölümü).

Silikon implantlar patlar mı? Güvenli midir? Bu silikonları ömür boyu kullanabilir miyim?

Silikon implantlar, tarihsel süreç boyunca birçok evrim geçirmiş ve bu implantlar üzerinde birçok çalışma yapılmıştır. Dünya çapında yıllardır kullanılan silikon implant markaları güvenlidir. Kaliteli implantlar, çok ciddi delici bir travmaya maruz kalmadığı sürece bütünlüğünü kaybetmez, patlamaz, sızdırmaz. Her ürünün olduğu gibi implantların da bir raf ömrü vardır ve üretici firma 10 yılda bir implantların değiştirilmesini önermektedir. Ancak, yerleştirilen silikonlar bir sorun olmadığı takdirde daha uzun yıllar kullanılabilir ve yerleştirilen implantı ömür boyu kullanan birçok hasta mevcuttur.  Meme büyütme ameliyatından yıllar sonra yani ilerleyen yaşlarda, yaşlanmanın ve yerçekiminin de etkisiyle meme dokusunun bir miktar sarkması kaçınılmazdır. Bu noktada meme dikleştirme (mastopeksi) ameliyatı yapılabilir ve bu operasyon sırasında mevcut silikon implantlarınız yenileriyle değiştirilebilir (Meme büyütme ameliyatından yaklaşık 10 yıl sonra).

Silikon implantlarla meme büyütme ameliyatı sonrasında meme kanseri riski artar mı?

Silikon implantlar, meme kanseri riskini arttırmaz. Ancak her bireyde olduğu gibi rutin takip ve görüntülemelerin önemi büyüktür. Son yıllarda vurgulanmaya başlayan “meme implantlarıyla ilişki anaplastik büyük hücreli lenfoma” (BIA-ALCL), bazı implantlarda karşılaşılan çok nadir bir problemdir.

Meme büyütme ameliyatından sonra emzirme problemi yaşanır mı?

Meme büyütme sonrasında emzirme konusu üzerine birçok çalışma yapılmıştır. Bu konuda yapılan çalışmaları incelersek, meme büyütme ameliyatı sonrasında %82 oranında emzirme oranları bildirilmiştir. Meme büyütme ameliyatı olmayan hastaların emzirme oranı ise %89 olarak hesaplanmıştır. Süt bezlerine herhangi bir müdahalede bulunulmadığı durumlarda emzirmeyle ilgili bir problem beklenmez. Sonuç olarak uygun yöntemin ve uygun planın seçildiği hastalarda ameliyat sonrası emzirme problemi ve meme başı his kaybı riski oldukça düşüktür.

Kapsül kontraktürü nedir? 

Vücut, silikon implant yerleştirilmesi sonucunda implantın etrafını saran kapsül yapısı üretir, bu durum beklenen bir durumdur yani normaldir. Nadiren, vücut tarafından üretilen bu kapsül yapısı silikon implantın çevresinde kontrakte olur, dolayısıyla memede şekil bozukluğuna ve ağrıya sebep olabilir. Eğer kapsül kontraktürü meydana geldiyse, revizyon ameliyatı gerekebilir. Meme büyütme ameliyatlarında kapsül kontraktürüne, doğru teknik ve uygun silikon implant seçimiyle, oldukça nadir rastlanır.

Meme büyütme ameliyatı sonrasında her iki meme %100 simetrik olur mu?

Cevap hayır. Çünkü her iki meme, ameliyat öncesinde de %100 simetrik değildir. Bunun yanında göğüs kafesinin ve göğüs duvarının yapısı da asimetrik olabilir. Ameliyat öncesi var olan göğüs duvarı asimetrileri meme büyütme ameliyatından sonra da düzelmeyecektir. Ameliyat öncesinde her iki meme arasındaki fark dikkatlice değerlendirilmelidir. Gerekli görüldüğü durumlarda her iki tarafa farklı boyutlarda implant yerleştirilmesi düşünülebilir. Bu durumun avantaj ve dezavantajları ayrıntılı bir şekilde konuşulmalıdır. Her iki taraf karşılaştırıldığında, göze batan belirgin bir farklılık olmadığı sürece bu asimetrinin oldukça normal ve doğal olduğu unutulmamalıdır.

 

Özet

Meme büyütme ameliyatı, üzerine çok araştırmalar yapılmış, dünyada en sık yapılan estetik ameliyattır. Bu ameliyatla çok kısa sürede çok güzel sonuçlar alınır ve bu ameliyatın memnuniyet düzeyi oldukça yüksektir. Operasyon sonrasında karşılaşılan ve 1 hafta içinde giderek azalan ağrı genellikle en büyük sıkıntı olmaktadır. Operasyon öncesi alınacak hikaye, yapılacak fizik muayene, görüntüleme yöntemleri, karşılıklı talep ve isteklerin anlaşılması, beklentilerin gerçekçi olup olmadığının değerlendirilmesi ve ortak noktada buluşmak meme büyütme ameliyatının en önemli aşamalarıdır. Uygulanacak tekniğin, iyileşme sürecinin ve sonuçların birçok değişkene bağlı olduğu unutulmamalıdır. Referanslar bölümünde konuyla ilgili olan makalelere göz atabilirsiniz. Saygılarımla.

Kaynaklar