Meme Küçültme (Redüksiyon Mamoplasti) ameliyatı nedir?

Rahatsızlık yaratan büyük meme boyutlarını küçültmenin yanında şekil olarak da deforme olmuş memelere daha estetik bir görüntü kazandıran ameliyata verilen isimdir. Dolayısıyla estetik kazanımlarının yanında fonksiyonel bir fayda da sağlayan bu ameliyat sayesinde kadınlar fazla meme yükünden kurtulur, daha küçük, daha estetik ve daha dik bir meme görüntüsüne kavuşur. Bu ameliyat genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 2,5-3 saat sürmektedir.

 

Meme büyüklüğü neden olur ve meme büyüklüğünün neden olduğu sorunlar nelerdir?

Meme büyüklüğü genetik faktörlerle, ergenlikte meme dokusunun fazla büyümesiyle, hormonal değişikliklerle, hamilelik ve emzirme dönemiyle ilgili olabilir. Sebebi ne olursa olsun, meme büyüklüğünün neden olduğu sorunlar ortaktır: Sırt ağrısı, bel ve boyun ağrısı, vücutta duruş bozukluğu, meme altı kıvrımında kızarıklık, kaşıntı ve dermatit bulguları, sütyen askılarının omuzlarda baskı ve ağrı yapması, uygun sütyen/çamaşır ya da kıyafet seçememek, vücudun olduğundan daha kilolu görünmesi, memelerde sarkıklık ve şekil bozukluğu.  

Meme küçültme ameliyatı öncesi nelere dikkat edilir?

Meme küçültme ameliyatından önce ayrıntılı bir hikaye almak, doğru bir fizik muayene yapmak ve uygun görüntüleme yöntemleri kullanmak son derece önemlidir. Hikayede gebelikler, emzirme öyküsü, gelecekte yeni çocuk sahibi olma planları, geçirilmiş meme cerrahileri, ailedeki ve kişisel meme kanseri öyküsü, kanama bozukluğu yapan hastalıklar, diğer ek hastalıklar, sigara içimi (operasyon öncesi bırakılması oldukça önemlidir) sorgulanır. Fizik muayenede olası kitlelere yönelik ayrıntılı bir meme ve koltuk altı muayenesi yapılır. Daha sonra meme boyutları, meme şekli, cilt kalitesi ve elastikiyeti, meme başının pozisyonu ve şekli, sarkıklığın derecesi ve mevcut asimetriler değerlendirilir. Sonra meme başının göğüs duvarındaki yerini, meme altı kıvrımına olan mesafesini belirlemek için bazı ölçümler yapılır. Daha sonra rutin olarak, -hastanın yaşına ve hikayesine göre-, meme ultrasonu ya da mamografisi değerlendirilir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası dönem nasıldır?

Meme küçültme ameliyatından sonra genellikle ertesi gün taburcu olunur. Memeler çok büyük değilse ve bir kanama problemi olmadıkça dren kullanmıyorum dolayısıyla drenlerin çıkarılması gibi bir durumla uğraşmıyoruz. Ameliyat sonrası minimal ağrı beklenen bir durumdur ancak mevcut memelerin hacim olarak küçülmesinin verdiği rahatlık bile genellikle bu ağrıların önüne geçmektedir. Size reçete edilecek olan ağrı kesicilerle bu süreci oldukça rahat atlatmanız mümkündür. Ameliyattan çıkarken size özel medikal bir sütyen giydirilir ve bu sütyeni 4-6 hafta arası kullanmanız önerilir. Hastalar genellikle 1.haftanın sonunda günlük rutin aktivitelerine dönebilir ancak ağır kaldırma ve yoğun fiziksel aktiviteler için 6.haftanın sonu beklenmelidir. Dikişlerin alınmasına gerek yoktur çünkü dikişler kendi eriyecektir. Ameliyat sonrası dönemde sigara içilmemesi şiddetle tavsiye edilir. Çünkü sigara kullanımı dokuların kanlanmasını azaltarak yara iyileşmesini geciktirir.

Meme küçültme ameliyatında iz kalır mı?

Diğer ameliyatlarda olduğu gibi meme küçültme ameliyatında da bazı izler vardır. Unutulmamalıdır ki plastik ve estetik cerrahide istenilen amaca ulaşmak için mutlaka bir iz gerekmektedir. Meme küçültme ameliyatında iz meme başı çevresinde, meme başından aşağı doğru uzanan dikey şekilde ve bazen gerekli görüldüğü durumlarda bir miktar da meme altı kıvrımında olacak şekildedir. Bu izler hiçbir zaman tamamen kaybolmaz ancak belirli bir zaman sonra bu izlerin belirginliği ve görünürlüğü oldukça azalacaktır. Bu durumun istisnası hipertrofik skar ve keloid gibi yara iyileşme bozukluklarıdır. O durumlarda karşılaşıldığında ilgili tedavilere yönelinir (Bakınız Yara İzi Tedavisi Bölümü). Sonuç olarak, meme küçültme ameliyatında oluşacak izler tekniğe ve mevcut büyüklüğe bağlıdır. Bahsedilen tüm faktörler göz önüne alınarak en uygun ve en az iz bırakacak yöntem seçilir. Burada çok hassas bir nokta bulunmaktadır. İz miktarını azaltmak için istenilen meme şeklinden ve hacminden taviz vermek de mantıklı değildir. Unutulmamalıdır ki ameliyat sonrası rahatlama hissi genellikle bu izlerin görünürlüğünden daha baskın hale gelmektedir. Dolayısıyla doğru bir hasta-doktor iletişimi oldukça önemlidir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası emzirme kaybı ve meme başı his kaybı olur mu?

Meme küçültme ameliyatında, yeterli küçültmeyi yapmak için bir miktar meme dokusu çıkartılır. Dolayısıyla süt bezlerine zarar gelme ihtimali bulunmaktadır. Yapılan çalışmalar incelendiğinde, meme küçültme ameliyatı geçiren hastalarda ameliyat sonrası süt verme ihtimalini %75 olarak açıklayan yayınlar mevcuttur. Ameliyat sonrası meme başı duyusundaki his kaybı oranı %9-25 civarındadır ve bu his değişiklikleri genellikle geçicidir. Sonuç olarak, güncel literatür ve yöntemler incelendiğinde emzirme genellikle korunur dolayısıyla henüz doğum yapmamış ve emzirmemiş kişiler de bu ameliyatı olabilir. Ancak eğer mümkünse hamilelik, emzirme gibi süreçleri atlatan, yeni bir çocuk planı olmayan kadınlar bu ameliyat için en uygun adaylardır. Bu durum, tekrar bir gebelik ve emzirme sonrası memelerde meydana gelecek şekil bozukluğunun da önüne geçecektir. Komplikasyonlarla karşılaşmamak için ameliyat öncesi ve sonrası dönemde sigara içilmemesi de son derece önemlidir.

Meme küçültme ameliyatı meme kanseri riskini arttırır mı?

Meme küçültme ameliyatı meme kanseri riskini arttırmaz. Aksine; meme kanseri meme dokusundan geliştiği için, meme küçültme ameliyatında da bir miktar meme dokusu çıkartıldığı için ve operasyon öncesi/sonrası görüntülemelerle erken tanı ihtimali arttığı için, meme küçültme ameliyatında meme kanseri riskinin azaldığını söyleyen çalışmalar mevcuttur.

Meme dokusu ne kadar küçültülür?

Meme başına 2,5 kg’a kadar meme dokusu güvenle çıkartılabilir. Ancak ne kadar küçüleceğine hasta ve hekimi beraber karar vermelidir. Bu durumda da hasta-doktor iletişimi oldukça önemlidir. Memenin çok aşırı küçültülmesi de önerilmez. Meme, önemli bir cinsiyet organıdır ve çok küçültülmüş memeler estetik görüntüden yoksundur. Bunun yanında, meme başını ve ucunu besleyebilecek yeterli meme dokusunun bırakılması da son derece önemlidir. 

Özet

Meme küçültme ameliyatı, ameliyat sonrasındaki rahatlama hissiyle birlikte etkisini hemen gösteren, estetik bir görünümün yanında fonksiyonel faydalar da sağlayan plastik ve estetik cerrahinin önemli ameliyatlarından biridir. Bu ameliyat; gerekli olan iz, emzirememe riski ve her iki memede %100 simetrinin yakalanmasının mümkün olmadığı anlaşıldığı takdirde hasta memnuniyetinin oldukça yüksek olduğu ameliyatlardandır. Detaylı bir hikaye ve fizik muayene, doğru bir ameliyat planı yapılması, risklerin ve komplikasyonların net bir şekilde anlaşılması ve doğru bir hasta-hekim ilişkisi son derece önemlidir. Referanslar bölümünde konuyla ilgili olan makalelere göz atabilirsiniz. Saygılarımla.

 

Kaynaklar