Meme asimetrisi nedir?

Gelişimsel, yapısal, edinsel olarak ya da emzirme sonrası bir memenin boyut ve şekil olarak diğer memeden farklı olmasıdır. Kadınlardaki iki meme genellikle birbirinin %100 aynısı değildir ancak bu eşitsizlik genellikle kişiyi rahatsız etmez. Burada bahsedilen durum her iki memenin birbirinden bariz olarak farklı olması durumudur. 

 

Meme asimetrisinin sebepleri nelerdir?

Meme asimetrisinin birçok sebebi bulunmaktadır. Poland sendromu, göğüs duvarı anomalileri, tübüler meme deformitesi gibi gelişimsel sorunlar; travma, meme cerrahisi, yanıklar, hormonal değişiklikler, kilo alıp verme ve emzirme sonrası meydana gelen asimetrik şekil bozukluğu gibi edinsel sorunlar bu sebeplerden bazılarıdır. Dikkat edilmesi gereken bir durum da, ani ortaya çıkan ve hızlı gelişen asimetrilerdir. Bu durumda tümör varlığı akıldan çıkarılmamalıdır.

 

Meme asimetrisinin fiziksel muayene bulguları nelerdir?

Fizik muayenede her iki meme arasında gözle görülebilen bir boyut farkı mevcuttur. Bunun yanında genellikle her iki memedeki meme altı kıvrımları ve meme başlarının pozisyonları farklı seviyelerdedir.

 

Meme asimetrisi nasıl tedavi edilir?

Tedavi algoritmasını belirlerken, ayrıntılı alınmış bir hikaye ve iyi yapılmış bir fizik muayene oldukça önemlidir. Her iki meme arasındaki boyut farkı, meme başlarının konumları, memelerin sarkıklık derecesi ve hastanın talepleri değerlendirilir. Meme asimetrisi düzeltilmesi ameliyatlarında titizlikle ve doğru yapılmış bir planlama gerekir. Cerrahi tedavide genellikle her iki memeye birbirinden farklı işlemler uygulanır. Hacim eksikliği durumunda silikon implantlarla meme büyütme (Bakınız Meme Büyütme Bölümü) ya da memeye yağ enjeksiyonu (Bakınız Yağ Enjeksiyonu (Yağ Dolgusu) Uygulamaları Bölümü); sarkıklık durumunda implantlı ya da implantsız meme dikleştirme (Bakınız Meme Dikleştirme Bölümü); memenin büyüklüğü durumunda meme küçültme (Bakınız Meme Küçültme Bölümü) yapılabilir.

Meme asimetrisi düzeltilmesi için ideal zamanlama nedir?

Cerrahi müdahale için genellikle meme gelişiminin tamamlanması beklenmelidir.

Meme asimetrisi ameliyatı sonrası %100 simetri sağlanır mı?

Bu ameliyatlardaki hedef bariz olan asimetrinin minimuma inmesidir. Ancak unutulmamalıdır ki hiçbir teknikle %100 simetri sağlanması mümkün değildir. Dolayısıyla beklenti %100 simetri yerine mümkün olan en benzer şekil olmalıdır.

Meme asimetrisi düzeltme ameliyatları tek seansta mı yapılır?

Bu ameliyatlarda genellikle her iki memeye farklı işlemler uygulanır ve sorun tek seansta çözülmeye çalışılır. Ancak bazı durumlarda ikinci seans gerekebilir. Ayrıca zor vakalarda revizyon ameliyatının gerekebileceği unutulmamalıdır.  

Meme asimetrisi düzeltilmesi ameliyatı sonrası dönem nasıldır?

Bu durum tek ya her iki memeye yapılan işleme göre değişiklik göstermektedir. Ayrıntılı bilgi için Meme Büyütme, Meme Dikleştirme ve Meme Küçültme bölümlerini inceleyebilirsiniz. Ameliyat sonrası medikal bir sütyen takılır ve bu sütyen ortalama 4-6 hafta arası kullanılır. Meme asimetrisi düzeltilmesi ameliyatından sonra genellikle ertesi gün taburcu olunur. Memeler çok büyük değilse ve bir kanama problemi olmadıkça dren kullanmıyorum. 3.günden itibaren duş alabilirsiniz. Ameliyat sonrası minimal ağrı beklenen bir durumdur ancak size reçete edilecek olan ağrı kesicilerle bu süreci oldukça rahat atlatmanız mümkündür. Hastalar genellikle 1.haftanın sonunda günlük rutin aktivitelerine dönebilir ancak ağır kaldırma ve yoğun fiziksel aktiviteler için 6.haftanın sonu beklenmelidir. Dikişlerin alınmasına gerek yoktur çünkü dikişler kendi eriyecektir. Ameliyat sonrası dönemde sigara içilmemesi şiddetle tavsiye edilir. Çünkü sigara kullanımı dokuların kanlanmasını azaltarak yara iyileşmesini geciktirir.

Özet

Meme asimetrisi düzeltilmesi ameliyatları kişiye özeldir. Bu yüzden ayrıntılı bir muayene ve dikkatli bir planlama gerektirir. Uygun planlama sonucunda genellikle her iki memeye farklı işlemler (meme büyütme, meme dikleştirme, meme küçültme) uygulanır ve mümkün olan maksimum simetri sağlanmaya çalışılır. Ancak unutulmamalıdır ki %100 simetri sağlamak mümkün değildir. Bu ameliyatlar; gerçekçi beklentiler, doğru hasta-doktor iletişimi, doğru planlama ve doğru tekniklerle hasta memnuniyetinin yüksek olduğu ameliyatlardandır. Referanslar bölümünde ilgili makalelere göz atabilirsiniz. Saygılarımla.

Kaynaklar