“PRP” nedir?

PRP, “Platelet Rich Plasma” kelimelerinin baş harflerinin kısaltması olup “trombositten zengin plazma” anlamına gelmektedir. Trombosit hücreleri kanın pıhtılaşmasında önemli hücreler olup IGF, TGF-B, VEGF gibi birçok önemli büyüme faktörü salgılar. PRP uygulamasında da bu büyüme faktörlerinin elde edilmesi ve hedef bölgede kullanılması amaçlanır.

Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi kelimesi, “mezo” ve “terapi” kelimelerinin birleşiminden meydana gelmektedir. Hedef bölgedeki derinin orta katmanına (“mezo”derm) küçük iğneler yardımıyla hyaluronik asit, aminoasit, koenzim/kofaktörler ve vitaminlerin enjeksiyonu anlamına gelmektedir. 

 

PRP ve mezoterapinin kullanım alanları nelerdir?

PRP ve mezoterapi; cilt gençleştirmede (cilt rejuvenasyonunda), saçların güçlendirilmesi ve saç dökülmesinin engellenmesinde, cilt lekelerinin tedavisinde, cildin canlılığının ve parlaklığının arttırılmasında, göz altı morluklarının tedavisinde ve çatlaklarda kullanılır.

 

PRP ve mezoterapi ajanları nasıl etki eder?

Hedef bölgeye enjekte edildiğinde PRP içeriği büyüme faktörleri, mezoterapi ajanları ise hyaluronik asit, vitamin, mineral, koenzim, kofaktör ve aminoasit desteği sağlar. Bu ajanlar hücre onarımını, hücre çoğalmasını, kollajen yapımını, yeni kan damarı yapımını (anjiyogenez) ve dermal kalınlaşmayı arttırır, yaşlanmayı geciktirir.

 

Cilt gençleştirme, yenileme ve leke tedavisinde kullanılan mezoterapi ürünleri nelerdir, bu amaçla kullanılan PRP ve mezoterapi kombinasyonu nasıl etki eder?

İçeriğine ve etkisine göre piyasada hyaluronik asidin, aminoasitlerin, koenzimlerin/kofaktörlerin ve vitaminlerin farklı kombinasyonlarını içeren birçok farklı mezoterapi ajanı bulunmaktadır (Gençlik aşısı®, Paris ışıltısı®, Somon DNA®,Gençlik serumu®, Biyolojik lifting aşısı®…). Hyaluronik asit; su tutar ve cilde canlılık parlaklık kazandırır. C vitamini, anti-oksidandır ve kollajen sentezinde önemli bir kofaktördür.

Genel itibariyle bakılacak olursa bu ajanlar nemi arttırır, cildi canlandırır, cildin dayanıklılığını ve sıkılaşmasını sağlar, izleri/lekeleri tedavi eder, yüzeyel kırışıklıkları azaltır. Yüzde, boyun bölgesinde ve ellerde rahatlıkla kullanılabilir. 

 

PRP ve mezoterapi nasıl uygulanır?

Bu işlem için ameliyathane şartlarına gerek yoktur. Sterilite prensiplerinin dikkat edildiği ofis/muayenehane şartlarında kolaylıkla yapılabilen güvenli uygulamalardandır. Öncelikle PRP hazırlanır. Özel bir yöntemle hastanın bir miktar kanı özel tüplere alınır. Bu işlemi tahlil için basit bir kan verme işlemi gibi düşünebilirsiniz. Daha sonra özel tüplere alınan kan santrifüj işlemine tabi tutulur. Bu işlemde özel bir cihaza yerleştirilen kanınızı taşıyan tüp hızlı devirlerde çevrilir ve kan farklı segmentlere ayrışır. Büyüme faktörlerinden zengin olan kısım alınır ve enjeksiyona hazır hale getirilir. Daha sonra elde edilen PRP ihtiyaç duyulan mezoterapi ajanlarıyla karıştırılır. Bu karışım ince uçlu iğnelerle hedef bölgeye enjekte edilir. PRP’nin hazırlanması yaklaşık 15 dakika, PRP ve mezoterapinin enjeksiyonu da yaklaşık 10 dakika sürer.

 

PRP ve mezoterapi tedavileri kök hücre tedavileri midir?

Bu durum halk arasında yanlış bilinir. Cevap hayır.  PRP’de büyüme faktörleri, mezoterapi ajanlarında ise hyaluronik asit, vitaminler ve aminoasitler gibi ajanlar var. Bunlar kök hücreler değil. “Kök hücre” kendisini yenileme gücüne sahip olması dolayısıyla doku rejenerasyonunda kullanılan, onarım hücreleri gibi birçok hücreye dönüşme potansiyeline sahip hücrelere denir. Kök hücreler plasenta, göbek kordonu kanı, kemik iliği ve yağ dokusunda bulunuyor. Elde edilme kolaylığı ve bolluğu sebebiyle kök hücre kaynağı olarak yağ dokusunu tercih ediyoruz. Yağ dokusundan elde edilen kök hücreler; kollajen/elastin gibi önemli proteinleri üretip, mevcut bölgeye olan kan akımını ve o bölgenin beslenmesini arttırdığı için, dermisi kalınlaştırdığı ve melanojenik aktiviteyi azalttığı için cilt gençleştirmede (cilt rejuvenasyonunda), saç dökülmesinde, göz altı morluklarında, kötü yara iyileşmesinde, kötü izlerde ve sivilce izlerinde, hiperpigmentasyon tedavisinde kullanılıyor (Bakınız Kök Hücre (SVF) Tedavisi Bölümü).

 

PRP/ mezoterapi tedavisi mi daha iyi yoksa kök hücre tedavisi mi, bu tedaviler kombine edilebilir mi?

Bu çalışmalara yıllarını vermiş ve benim de yanında çalışma fırsatı bulduğum Jeroen Stevens, M.D., Ph.D. bu konuyu şu şekilde anlatıyor. Yara iyileşmesinin fizyolojisini ve vücudumuzdaki yaraları onaran sistemi incelediğimizde 2 elementin oldukça önemli olduğunu görüyoruz. Bunlardan birincisi, onarım hücrelerine talimat verecek sinyal yolakları ve büyüme faktörleri. Diğeri ise asıl işi yapan “onarım hücreleri’”. Biz 1.elementi yani büyüme faktörlerini PRP’den 2.elementi yani onarım hücrelerini ise SVF’den yani kendi yağ dokunuzdan elde ediyoruz. Bunların tek başına ya da ayrı ayrı uygulanması yerine karıştırılarak uygun miktarda mezoterapi ajanlarıyla kombinasyonuyla beraber hedef bölgeye uygulanmasının çok daha etkili olduğunu düşünüyorum (Bakınız Kök Hücre (SVF) Tedavisi Bölümü).

 

Yüz, boyun ve el bölgesinde PRP ve mezoterapi uygulaması ağrılı mıdır?

Kullanılan enjeksiyon iğneleri oldukça küçük boyutlarda olduğu için ağrı minimaldir. Hastalar durumu “sinek ısırığı kadar” gibi ifadelerle açıklar. Topikal (sürülen) kremlerle işlem öncesi yüzeyel anestezi sağlanır. İşlem sonrası enjeksiyon bölgelerindeki ağrı da çok kısa bir süre içerisinde geçecektir.

 

Yüz, boyun ve el bölgesinde PRP ve mezoterapi uygulaması sonrası morluk olur mu?

Nadiren, uygulama bölgesindeki küçük damarların hasarlanmasına bağlı olarak morarma oluşabilir. Bu durum, PRP/mezoterapi tedavisinin etkisini ve sonucunu değiştirmez. Nadiren oluşan morlukların 72 saat içerisinde geçmesi beklenir. Moraran bölgeye işlem sonrası buz uygulaması yapılması morluğu azaltır. Ayrıca bu süreçteki fondöten kullanımı morlukları kolaylıkla maskeler.

 

PRP ve mezoterapi uygulaması sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

İşlem ofis/muayenehane şartlarında yapıldığı için uygulama sonrası sosyal hayata dönülebilir. Yanma hissi, enjeksiyonlara bağlı kızarıklık, ödem ve eğer oluşursa morluklar geçicidir. İşlemin yapıldığı gün uygulama bölgelerine su değdirilmesi ve makyaj yapılması önerilmez. İşlemin ertesi günü günlük rutin aktivitelere dönülebilir.

 

PRP ve mezoterapi uygulamaları sonrası ciddi yan etki beklenir mi?

PRP kendi kanınızdan elde edilir, kullanılan mezoterapi ajanları da vücutta bulunan yara iyileşmesinde tanımlanmış etkileri olan maddelerdir. Dolayısıyla alerjik bir reaksiyon ya da ciddi bir yan etki beklenmez.

 

Cilt gençleştirme amacıyla yapılan PRP ve mezoterapi uygulamaları ne zaman etkisini göstermeye başlar, hangi aralıklarla kaç seans yapılmalıdır?

Uygulama sonrası etki kısa süre içerisinde görülmeye başlanır. Ancak etkinin arttırılması ve kalıcı etki için 2 hafta aralıklarla yapılan 4-6 seans önerilmektedir. Tedavi sonrasında 3-6 ayda bir yapılan tek seans uygulamanın da etki gücünü arttırdığı düşünülür. 

 

PRP ve mezoterapi uygulamalarının sonuçlarını etkileyen faktörler nelerdir?

Uygulamaların etkisi ve kalıcılık süresi kullanılan ajanlara, kombinasyonlara, ciltteki hasarın miktarına ve kişiye bağlı faktörlere göre değişmektedir. Yaş, sigara kullanımı, güneşten korunma durumu, beslenme ve yapısal sebepler bu değişken faktörlerden bazılarıdır. Dolayısıyla bu uygulamayı başka uygulamalarla, kendinizi ise başka kişilerle karşılaştırmamanız önerilir.

[/vc_column][/vc_row]

Özet

PRP ve mezoterapi kombinasyonları cilt gençleştirme, cilt yenileme ve leke tedavisinde kullanılan, sterilite prensiplerinin dikkat edildiği ofis/muayenehane şartlarında kolaylıkla yapılabilen güvenli uygulamalardandır. Yara iyileşmesinin fizyolojisini ve vücudumuzdaki yaraları onaran sistemi incelediğimizde, kök hücre tedavisiyle kombine edilmiş PRP ve mezoterapi uygulamasının çok daha başarılı olduğunu düşünüyorum (Bakınız Kök Hücre (SVF) Tedavisi Bölümü). Ancak ameliyathane şartları istemeyen, ofis şartlarında çözüm arayan, seans aralıklarına ve sayılarına uyan hastalar için de kök hücre tedavisi olmadan yapılan PRP/mezoterapi uygulamaları oldukça etkilidir. Saygılarımla.

Kaynaklar