Botulinum Toksini (Botoks) nedir?

Botulinum toksin, “Clostridium botulinum” adındaki bir bakteriden elde edilmektedir. Yani halk arasında bahsedildiği gibi yılan zehri değildir. Enjekte edildiği bölgeye giden sinir uyarılarını kısmen engeller ve hedef bölgede geçici ve geri dönüşümlü bir felç oluşturur. 

Botoks hangi amaçlarla kullanılır?

Konuşurken ya da gülerken diş etlerinin normalden fazla göründüğü durumlarda, kozmetik olarak yüzeyel/orta ve derin kırışıklıkların tedavisinde, kaş kaldırma amacıyla, aşırı diş sıkma problemleri ve masseter hipertrofisinde, koltuk altı/el/ayak gibi bölgelerde aşırı terlemenin olduğu durumlarda (hiperhidrozis), süreğen (kronik) migren durumunda kullanılır. Bunların yanında spastisite, serebral palsi, spazmodik tortikolis, blefarospazm, hemifasiyel spazm, servikal distoni ve mesane spazmında da kullanım endikasyonu bulunmaktadır.

 

Diş eti gülüşü (gummy smile) nedir?

Üst dudağı yukarı kaldıran kasların normalden daha aktif çalışması nedeniyle kişinin konuşurken ya da gülerken diş etlerinin normalden fazla görünmesidir.

 

Botoks uygulaması diş eti gülüşü (gummy smile) durumunda nasıl etki eder?

Bu uygulama, üst dudağı yukarı kaldıran kaslara (üst dudak elevatör kaslarına) giden sinirlerin bir kısmını geçici olarak felç eder. Dolayısıyla konuşurken ya da gülerken diş etinin görünürlüğü azalır.

 

Botoks uygulaması nasıl yapılır?

Bu işlem için ameliyathane şartlarına gerek yoktur. Sterilite prensiplerine dikkat edilen ofis/muayenehane şartlarında kolaylıkla yapılabilen uygulamalardandır. Çok küçük iğneler yardımıyla hedef bölgelere enjeksiyonlar yapılır. İşlem ortalama 5 dakika sürer. İşlem sonrası günlük hayata dönülür. 

 

Uygulama sonrası etki ne zaman başlar?

Uygulamanın etkisi 1-2 hafta sonra hissedilmeye başlanır. 

 

Bu uygulamanın etkisi ne kadar sürer, kalıcılık süresini etkileyen faktörler nelerdir?

Bu amaçla yapılan botulinum toksinin etkisi ortalama 6 ay kadar sürer. Botulinum toksin uygulamasının kalıcılık süresi işlem kişiye bağlı faktörlere göre değişmektedir. Yaş, sigara kullanımı, beslenme ve yapısal sebepler bu değişken faktörlerin en önemlilerindendir. Etkinin beklendiği kadar uzun ve etkili olmadığı durumlarla karşılaşılabilir. Bu durumda direnç gelişimi araştırılır, doz ayarlaması yapılır ya da botulinum toksinin diğer alt türleri uygulanabilir. Unutulmamalıdır ki kişiden kişiye duyarlılık ve sonuçlar değişebilir. Eğer öncesinde çok sık botulinum toksini tedavisi gördüyseniz veya doz çok yüksek ise, vücudunuz botulinum toksinine karşı antikor adı verilen bazı maddeler üretmeye başlayabilir ve bu maddeler yeni enjekte edilen botulinum toksininin etkisini azaltabilir.

 

Bu uygulama hangi sıklıkla tekrar edilmelidir?

Tekrarlayan uygulamalarda etki süresinin uzar. Özellikle 3 ay arayla yapılmış 3 uygulama kalıcı etki için önerilir. İki botulinum toksin tedavisi arasındaki süre 3 aydan daha kısa olmamalıdır.

 

Botoks uygulaması sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Uygulama günü botulinum toksinin istenmeyen yayılımını engellemek için uygulama bölgelerine masaj yapılmamalı, şişliğin dağıtılmasına çalışılmamalıdır. Uygulama günü hamam, sauna gibi aktiviteler ve ağır egzersiz önerilmez. Uygulamanın ertesi günü rutin hayata dönülebilir.

 

Botoks uygulaması ağrılı mıdır?

Kullanılan enjeksiyon iğneleri oldukça küçük boyutlarda olduğu için ağrı minimaldir. Hastalar durumu “sinek ısırığı kadar” gibi ifadelerle açıklar. Botoks dağılımını etkileyeceği için işlem öncesinde lokal anestezik madde enjeksiyonu önerilmez. Gerekli görüldüğü durumlarda kremlerle topikal anestezi sağlanabilir.

 

Botoks uygulaması sonrası morluk olur mu?

Nadiren, uygulama bölgesindeki küçük damarların hasarlanmasına bağlı olarak küçük morluklar oluşabilir. Bu durum, botulinum toksin tedavisinin etkisini ve sonucunu değiştirmez. Moraran bölgeye işlem sonrası masaj yapmadan ve sert şekilde bastırmadan buz uygulaması yapılması önerilir. Eğer morluk oluşursa 3-4 gün içinde geçecektir ve bu süre zarfında fondöten kullanımı morluğu maskeleyecektir.

 

Botoks uygulaması sonrası karşılaşılan diğer problemler nelerdir?

Bu bölgeye Botoks uygulaması, anatomik varyasyonlara ve yapısal faktörlere bağlı olarak nadiren, nefes alma problemlerine ve asimetrilere sebep olabilir. Bu durum geçicidir. Çok nadiren de olsa alerjik reaksiyon meydana gelebilir. Tedaviden sonra nefes alma-yutma ya da konuşma güçlüğü, kurdeşen, şişme (yüz ve boğazda şişme dahil), hırıltılı soluma, baygınlık hissi ve nefes darlığı ortaya çıkarsa, derhal doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz çünkü bunlar şiddetli bir alerjik reaksiyonun olası belirtileridir.

 

Botoks kimlere uygulanmaz?

Enjeksiyon planlanan bölgede aktif enfeksiyon varlığında, nörolojik ya da nöromusküler hastalıklarda (Motor nöropatiler, ALS, Myastenia Gravis, Eaton-Lambert Sendromu…), aminoglikozidler (gentamisin…) ve kürar benzeri non-depolarizan blokörler gibi ilaç kullanımında, laktoz ve albümin alerjisinde, hamilelikte ve emzirme durumunda botoks enjeksiyonu yapılmaz.

Özet

Botulinum toksin (Botoks) enjeksiyonları, diş eti gülüşünün tedavisinde kullanılan, basit ve oldukça etkili bir uygulamalardır. Yaklaşık 5 dakikalık bir uygulama diş eti gülüşü görünümünde ciddi bir düzelme sağlar. Botulinum toksin uygulamasının kalıcılık süresi önceki uygulamalara, işlem yapılan bölgeye ve kişiye bağlı faktörlere göre değişmektedir. Lütfen uygulamayı başka uygulamalarla, kendinizi ise başka kişilerle karşılaştırmayınız. Fazla doz uygulama sonrası komplikasyon ihtimali artıyor ve geri dönüşü maalesef olmuyor. Onun yerine, istediğim etkiyi mümkün olan en az dozla yapma taraftarıyım ve uygulamalarımı da buna göre yapıyorum. İlk uygulama sonrasında iki ihtimal var. Ya uygulanan doz yeterli gelecek ve ek doza gerek kalmayacak ya da etki görülecek ancak biraz daha ihtiyacınız olacak. Eğer biraz daha fazla doza ihtiyacımız olursa bunu kontrolünüzde halledeceğimizden şüpheniz olmasın. Dediğim gibi, fazla doz yapıp geri döndürememektense, az doz yapıp ihtiyaç halinde ekstra dozlar yapmak çok daha güvenli. Botulinum toksin uygulaması gibi medikal estetik uygulamalar, deri ve deri altı anatomi konusunda hem teorik hem de uygulamalı olarak bilgi ve tecrübe sahibi olan, konuya derinlemesine hakim, karşılaşılan komplikasyonları yönetebilecek ve alanında uzman doktorlar tarafından uygulanmalıdır. Saygılarımla.

Kaynaklar