Gamze nedir?

Doğuştan ya da genetik olarak, yüzdeki kaslardan bazılarında meydana gelen bir anomali sonucu ortaya çıkan ve genellikle mimik yapıldığında daha da belirgin hale gelen cilt çukurluklarına gamze adı verilir.

 

Gamze estetiğine ne için ihtiyaç duyulur?

Yanaklarda tek ya da iki taraflı yerleşmiş gamzeler; gülüşü daha belirgin, yüzü daha sevimli, sempatik ve çekici gösterir.

Gamze estetiği nasıl yapılır?

Gamze estetiği (“Dimpleplasty”) öncesinde hasta ve doktor, gamzelerin tek ya da iki taraflı yerleşimine, boyutuna ve yerine karar verir. Buna bağlı olarak bazı işaretlemeler yapılır. Gamze estetiği lokal anestezi altında rahatlıkla yapılabilen bir işlemdir. Çizim ve işaretlere bağlı olarak ağız içinden girilir. Doku çıkartılması ve dikiş uygulamalarıyla istenilen yerde istenilen boyutta ciltte çöküntü yani gamze oluşturulur. Daha sonra ağız içindeki kesi eriyebilen dikişler yardımıyla onarılır. İşlem süresi tek taraf için ortalama 15 dakikadır.

Gamze estetiği ameliyatı sonrası dönem nasıldır?

Gamze estetiği lokal anestezi altında yapıldığı için ameliyat sonrası dönemi nispeten kolaydır. İşlemden sonra taburcu olunup ertesi gün sosyal hayata dönülebilir. Lokal anestezik maddelerin etkisi geçtikten sonra minimal ağrı beklenen bir durumdur ve bu ağrı size reçete edilecek olan ağrı kesicilere oldukça güzel cevap verecektir. Yanak çevresinde kısa süre içerisinde kaybolacak olan ödem de görülebilen bir diğer durumdur. İşlem ağız içinden yapıldığı için, ilk günlerde yumuşak gıdalarla beslenmek ve gargara/spreylerle ağız bakımının yapılması ağız içindeki iyileşmeyi hızlandıracaktır. Ağız içindeki dikişler eriyebilen dikişlerdir ve bu dikişlerin alınmasına gerek yoktur. 

Gamze estetiği kalıcı mıdır?

Gamze estetiğiyle yapılan gamzeler ilk etapta olması gerekenden daha derin görünecektir. İşlem sonrası erken dönemde bu gamzeler statiktir yani mimik yapılmasa bile görünür olacaktır. 3 hafta- 1 ay içinde gamzelerin derinliği azalır, daha doğal ve mimikle görünür bir yapıya bürünür. Bu görüntüye ulaştıktan sonra gamzeler kalıcıdır. Ancak nadiren de olsa bazı durumlarda gamzelerin derinliği ve görünürlüğünü kaybolabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında hastalara tekrar bir işlem önerilir.

Gamze estetiği hangi işlemlerle kombine edilebilir?

Gamzeler, aşırı dolgun yanaklarda doğal durmayabilir. Dolayısıyla yanak hacmini azaltmak amacıyla, gamze estetiğinden önce ya da gamze estetiğiyle beraber Bişektomi (Yanak estetiği) operasyonu gerçekleştirilebilir. (Bakınız Bişektomi (Yanak Estetiği) Bölümü).

Gamze estetiği sonrası iz kalır mı?

İşlem ağız içinden yapılan milimetrik bir kesiyle gerçekleştirilir. Dolayısıyla dışarıdan görünür bir iz olmaz. Ağız içi mukozasının iyi iyileşme kapasitesi sayesinde ağız içindeki iz de görünür olmayacaktır.

Gamze estetiği sonrası karşılaşılan sorunlar nelerdir?

İşlem sonrası minimal ağrı ve minimal ödem en sık karşılaşılan durumlardandır. Karşılaşılabilen diğer durumlar da asimetri ve gamzelerin kalıcılığını kaybetmesidir. Bu durumlar birçok faktöre bağlı olabilir ve karşılaşıldığında tekrar bir müdahale gerektirebilir. Sinir hasarı oldukça nadirdir.

Özet

Gamze estetiği; lokal anestezi altında kolaylıkla yapılabilen, estetik cerrahinin nispeten basit operasyonlarındandır. İyileşme dönemi ve sosyal hayata dönüş oldukça hızlıdır. Gamzelerin, yapıldıktan hemen sonra olması gerekenden daha derin ve mimik yapılmadığı halde de görünür olduğu, zamanla (yaklaşık 3 hafta- 1 ay) çok daha doğal bir görünüm alacağı unutulmamalıdır. Gamze estetiği kalıcıdır ancak bazı durumlarda tekrarlanması gerekebilir. Saygılarımla.

 

Kaynaklar