Dolgu uygulaması nedir, ne amaçla kullanılır?

Dolgu uygulaması; hacim kaybının, çöküklüklerin, orta ve derin kırışıklıkların tedavisi amacıyla; kullanıma uygun ve reaksiyon yapmayan maddelerin ihtiyaç duyulan bölgelere enjekte edilmesi işlemidir.

Dolgu uygulamasında kullanılan maddeler nelerdir?

Dolgu uygulamaları 2 farklı maddeyle yapılabilir. Bunlardan birincisi hyaluronik asittir. Hyaluronik asit, insan vücudunda da bulunan, su tutma özelliğine sahip, kollajen onarımında ve cilt elastikiyetinin sağlanmasında oldukça önemli rolleri olan bir polimerdir. Hyaluronik asidin insan vücudunda alerji ve reaksiyon yaratmayan farklı moleküler formları dolgu amacıyla kullanılır. Bir diğer dolgu yöntemi ise halk arasında yağ dolgusu olarak bilinen yağ enjeksiyonu uygulamalarıdır. Bu dolgu yönteminde enjeksiyon maddesi hastanın kendi yağıdır. Bu yağ dokusu hastanın istenilen bölgesinden alınır, belirli bir işleme tabi tutulur ve hedef bölgeye enjekte edilir. Hyaluronik asit ve yağ dolgularının kendine ait bazı avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Örneğin hyaluronik asit dolguları ofis şartlarında yapılabilirken, yağ dolguları ameliyathane şartlarında yapılır ancak etkisi kalıcıdır (Bakınız Yağ Enjeksiyonu (Yağ Dolgusu) Uygulamaları Bölümü). Bu bölümde hyaluronik asitle yapılan dolgu uygulamalarından bahsedilecektir. 

 

Dolgu uygulamaları hangi bölgelere yapılır?

Dolgular yüzde en çok dudak bölgesinde, nasolabial bölgede (burnun her iki yanından ağız köşelerine uzanan kıvrımlar, gülüş çizgileri) ve göz altı bölgesinde kullanılır.

 

Dolgu uygulamasını mı Botoks (Botulinum toksin) uygulamasını mı tercih etmelisiniz?

Dolgu uygulamaları ve Botoks uygulamaları, etki prensipleri düşünüldüğünde birbirinden tamamen farklı uygulamalardır. Botoks, kaslara giden sinir uyarılarını azaltır. Bu etkisi sayesinde yüzeyel/orta kırışıklıkların tedavisinde, kaş kaldırma amacıyla, koltuk altı/el/ayak gibi bölgelerde aşırı terlemenin olduğu durumlarda (hiperhidrozis), aşırı diş sıkma problemleri ve masseter hipertrofisinde, konuşurken ya da gülerken diş etlerinin normalden fazla göründüğü durumlarda (gummy smile), süreğen (kronik) migren durumunda kullanılır (Bakınız Botoks (Botulinum Toksin) Uygulamaları). Dolgunun sağladığı dolgunluk ve hacim etkisi Botoks uygulamasında beklenmez. Dolgunun etki mekanizmasında sinir blokajı ya da kas blokajı bulunmaz. Dolgu uygulaması etkisini, hacim kaybının ve çöküklüklerin doldurulması şeklinde gösterir.

 

Hyaluronik asit dolgularının kalıcılığı ne kadardır?

Hyaluronik asit dolgularının kalıcılık süresi kullanılan ürüne, işlem yapılan bölgeye ve kişiye bağlı faktörlere göre değişmektedir. Yaş, sigara kullanımı, güneşten korunma durumu, beslenme ve yapısal sebepler bu değişken faktörlerden bazılarıdır. Kalıcılık bölgeye göre değişmekle beraber 6 ay-2 yıldır. Düzenli aralıklarla yapılan dolgu uygulamasının kalıcılığı arttırdığı ve bir sonraki seansta ihtiyaç duyulacak dolgu miktarını azalttığı düşünülür.

 

Dolgu eriyince görüntü eskisinden daha kötü olmaz mı?

Bu durum halk arasında yanlış bilinir. Cevap hayır. Uygulanan hyaluronik asit dolgusu 6 ay- 2 yılda emilir ve kaybolur. Dolayısıyla uygulama yapılan bölge herhangi bir deformite yaratmadan eski haline döner.

 

Dolgu uygulamaları güvenli uygulamalar mıdır?

Dolgu uygulamaları gibi medikal estetik uygulamalar, deri ve deri altı anatomi konusunda hem teorik hem de uygulamalı olarak bilgi ve tecrübe sahibi olan, konuya derinlemesine hakim, karşılaşılan komplikasyonları yönetebilecek ve alanında uzman doktorlar tarafından uygulandığında güvenli uygulamalardır.

 

Dudak dolgusu uygulaması hangi amaçla tercih edilir?

Bireyler genetik, yapısal olarak ince dudaklara sahip olabilirler. Yaşlanmayla beraber de dudaklar hacim kaybeder ve incelir. Dudak dolgusu uygulaması dudakların hacmini ve belirginliği arttırır; daha canlı, daha şekilli, daha dolgun ve dikkat çekici dudaklara sahip olmanızı sağlar.

 

Dudak dolgusu uygulaması nasıl yapılır?

Bu işlem için ameliyathane şartlarına gerek yoktur. Sterilite prensiplerinin dikkat edildiği ofis/muayenehane şartlarında kolaylıkla yapılabilen güvenli uygulamalardandır. Uygulama öncesinde nasıl bir dudak şekli istendiğine, dudak hacmine ve dolgunluğuna hastayla birlikte karar verilir. İşlem ortalama 15 dakika sürer. Kanül yardımıyla dudağın farklı noktalarından girilerek istenilen hacimde dolgu enjeksiyonu yapılır. Morluğa daha az sebep olması, hedef katmana daha rahat ulaşılması ve istenilen şeklin daha kolay elde edilebilmesi sayesinde mümkün olduğunca iğne yerine kanül kullanımını tercih etmekteyim. 

 

Dudak dolgusu uygulaması ağrılı mıdır, uygulama öncesi anestezi yapılır mı?

Bu sorunun cevabı hastanın ve doktorun tercihine göre değişmektedir. Topikal (sürülen) kremlerle işlem öncesi yüzeyel anestezi sağlanabilir. Kullanılan kanüllerin ve iğnelerin inceliğinin yanında dolgu maddesinin içinde de anestezik madde bulunması sebebiyle ağrı minimaldir. Hiç ağrı istemeyen hastalar için dolgu uygulaması öncesi ağız içinden lokal anestezi enjeksiyonu yapılabilir.

 

Dudak dolgusu uygulaması sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Uygulama sonrası günlük hayata dönülebilir. Kullanılacak anestezik madde (topikal anestezi, dolgu içindeki lokal anestezik, enjekte edilen lokal anestezik), uygulama sonrasında dudaklarınızı uyuşuk hissetmenize sebep olacaktır. Dolayısıyla işlem sonrası erken dönemde çok sıcak ya da çok soğuk yiyecekler yememeniz önerilir. Erken dönemde ruj kullanılması önerilmez. İşlemin ertesi günü normal rutininize dönebilirsiniz. Kanül kullanımına ve doğru plana yapılan enjeksiyonlara rağmen minimal ödem beklenen bir durumdur. Bu ödem 48-72 saat sonra maksimum olur ve sonrasında hızlı bir şekilde azalır. Uygulama günü buz uygulaması ödemi azaltır. 

 

Dudak dolgusu uygulaması sonrası morluk beklenir mi?

Dudaklarda morluk, dudak dolgusu uygulaması sonrası beklenen bir durum değildir.

 

Dudak dolgusu uygulaması sonrası kontrol gerekir mi?

Kanül giriş çıkışlarına, dolgu enjeksiyonuna ve parmak manipülasyonlarına bağlı olarak ödem olabilir. Uygulamadan 10-14 gün sonra, ödemin azalmasıyla birlikte tekrar bir durum değerlendirmesini ve ihtiyaç halinde rötuş yapmayı tercih ediyorum.

 

Dudak dolgusunun kalıcılığı ne kadardır?

Dudak dolgusunun kalıcılığı kullanılan ürüne ve kişiye bağlı faktörlere göre değişmektedir. Dudak bölgesi, dolgu enjeksiyonu yapılabilen diğer bölgelerle kıyaslandığında daha hareketli bir bölgedir. Dolayısıyla kalıcılığının diğer bölgelere göre bir miktar daha az olduğu düşünülür. Bu bölgede kalıcılık ortalama 6 ay-1 yıldır. Düzenli aralıklarla yapılan dolgu uygulamasının kalıcılığı arttırdığı ve bir sonraki seansta ihtiyaç duyulacak dolgu miktarını azalttığı düşünülür.

 

Dudak dolgusu uygulamasının Lip lift (Dudak kaldırma) ameliyatından farkları nelerdir?

“Lip lift” işlemi ve dudak dolgusu uygulamaları birbirinden tamamıyla farklı olan uygulamalardır. “Lip lift” işlemi burun alt sınırına yerleştirilen bir kesiyle yapılır. Burun ve üst dudak arasındaki fazla dokunun çıkartılarak bu mesafenin kısaltılması esasına dayanır. Bu işlemde üst dudak bir miktar dışa döner ancak dudağın kalınlaşması beklenmemelidir (Bakınız Dudak Estetiği (Lip Lift) Bölümü). Dudak dolgusu uygulamasında ise dudağa dolgu maddesi enjeksiyonuyla dudak hacminin arttırılması, dudağın kalınlaştırılması amaçlanır. Lip lift işlemi bir iz bırakır ancak sonuçları kalıcıdır. Dudak dolgusu uygulaması kalıcı değildir ancak herhangi bir iz bırakmaz. Lip lift işleminde üst dudak-burun mesafesinin kısaltılarak üst dudağın belirginliğinin arttırılması amaçlanırken, dudak dolgusu uygulamalarında hem üst hem alt dudak belirginliği ve hacmi arttırılır. Bu iki uygulama gerekli görüldüğü durumlarda kombine edilebilir.

 

Dudak dolgusu uygulamasıyla beraber yapılabilen diğer işlemler nelerdir?

Dudağa dolgu uygulamasıyla beraber, üst dudağın üst kısmında yerleşmiş çizgilerin (smoker’s line, barkod çizgileri, ağzımızı büzdüğümüzde üst dudak üstünde ortaya çıkan dik çizgiler) belirginliği azaltmak amacıyla üst dudak üstüne Botoks uygulaması yapılabilir (Bakınız Botoks (Botulinum Toksin) Uygulamaları Bölümü). Gerekli görüldüğü durumlarda burun ve üst dudak mesafesinin kısaltılması amacıyla “Lip Lift” işlemi dudak dolgusu uygulamasıyla kombine edilebilir (Bakınız Dudak Estetiği (Lip Lift) Bölümü).

 

Hyaluronik asitle yapılan dudak dolgusu uygulamasının alternatifi nedir?

Yağ enjeksiyonu yani yağ dolgusudur. Hyaluronik asit ve yağ dolgularının kendine ait bazı avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Hyaluronik asit dolguları ofis şartlarında yapılabilir, uygulama sonrası hacim ve görüntü anında değerlendirilebilir. Ancak etkileri kalıcı değildir (kalıcılık 6 ay-2 yıl) ve enjeksiyon maddesi dışarıdan alındığı için kullanılan cc başına maliyeti yüksektir.  

 

Yağ dolgusu uygulaması, dolgu ve botulinum toksin uygulamaları gibi ofis uygulaması değildir. Yağın steril şartlarda alınması, steril ve uygun yöntemle hazırlanması ve yine steril olarak enjekte edilmesi gerekir. Hastanın ve doktorun tercihine göre lokal anesteziyle, sedasyonla veya genel anestezi altında yapılabilir. Enjekte edilen yağın bir kısmı (yaklaşık %20) ilerleyen dönemde eriyeceğinden dolayı, bu durum planlanarak işlem sırasında normalden fazla hacim verileceği için işlemden hemen sonra kalıcı şekil hakkında net bir fikir vermez. Yağ dolgusu uygulamasının avantajları değerlendirilecek olursa, kullanılan dolgu maddesi bireyin kendi yağıdır dolayısıyla alerjik reaksiyon ihtimali yoktur. Yağ enjeksiyonu işlemi sonrası enjekte edilen kısmın bir miktarı erise de kalan kısım (yaklaşık %80) kalıcıdır. Ayrıca dolgunun kaynağı bireyin kendi vücudu olduğu için kaynak boldur. Dolayısıyla yüksek miktarlarda alınıp daha fazla miktarda farklı bölgelere enjekte edilebilir, cc başına maliyeti nispeten düşüktür. Yağ enjeksiyonu uygulamaları kök hücre (SVF) tedavileriyle kombine edilebilir ve cilt gençleştirme amacıyla da kullanılabilir (Bakınız Yağ Enjeksiyonu (Yağ Dolgusu) Uygulamaları Bölümü) (Bakınız Kök Hücre (SVF) Tedavisi Bölümü).

Özet

Dudak dolgusu uygulaması; muayenehane şartlarında kolaylıkla yapılabilir, sonuç uygulamanın sonunda hemen görünür, dudakların hacmini ve belirginliği arttırır; daha canlı, daha şekilli, daha dolgun ve dikkat çekici dudaklara sahip olmanızı sağlar. Dolgu uygulaması tercih edilecekse, birkaç farklı seçenek olduğunu tekrar hatırlatmak isterim. Eğer birden fazla bölgeye dolgu uygulaması yapılmayacaksa ve ameliyathane şartları yerine günübirlik ofis işlemi isteniyorsa hyaluronik asit ihtiva eden dolgu uygulamaları her zaman güzel tercihlerdir. Ancak kalıcı sonuçlar isteniyor, tek seansta birden çok bölgeye fazla miktarda dolgu uygulaması planlanıyor ve cilt gençleştirme amacıyla kök hücre (SVF) tedavileriyle kombinasyon düşünülüyorsa yağ dolgusu uygulamalarının da önerilen ve tercih edilen uygulamalardan biri olduğunu hatırlatmak isterim (Bakınız Yağ Enjeksiyonu (Yağ Dolgusu) Uygulamaları Bölümü) (Bakınız Kök Hücre (SVF) Tedavisi Bölümü). İlgili makalelere Referanslar bölümünden ulaşabilirsiniz. Saygılarımla.

 

Kaynaklar